100 TL Üzeri %20 İndirim ve KARGO BEDAVA!

Renkli Çorap Giyen İnsanlar Daha Yaratıcı ve Daha Başarılı!

Çoraplar hakkında ne düşünüyorsunuz?  Çorap sizin için sadece bir gereklilik mi yoksa kişiliğinizi ve düşüncelerinizi yansıtabileceğiniz bir pencere mi?  Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırma, giymeyi seçtiğiniz çorapların sadece sizin hakkınızda bir şeyler söylemediğini, ayrıca insanların sizi nasıl gördüğüyle alakalı da şeyler söylediğini ortaya koymuş. Nasıl mı? İşte araştırmanın detayları ve insanların gözünde canlandırdığınız imaj:

Kişiliği oraya koymak için bir fırsat!

Uyum, çoğumuzun hayatında dikkat ettiğimiz bir şeydir. Bir bütün olmak ve alakasız görünmemek için uğraşıyoruz. Herhangi biri toplumun normlarına uymazsa garip, tuhaf ve biraz deli gibi görünebilir, tam da bu yüzden insanların hakkınızda ne düşündüklerini umursamamanız gerekmektedir.  Ancak, çoraplar tamamen farklı bir konu. Çoraplar pantolonların alt kısmına gizlenmiş, mütevazı ve neredeyse tamamen gizli olan giyeceklerdir. Üzerimize giydiğimiz diğer giysiler gibi belirgin değildirler, fakat onları fark edilecek bir tarzda giymek sizin benlik ışığınızın göz almasına neden olacaktır.

Renkli çoraplar giymek sizin hakkınızda ne düşündürür?

Consumer Research Dergisi’nde yayınlanan bir yazıya göre, konformasyonel olmayan kişilerin potansiyel olarak toplumsal normlara uyanlara nazaran daha yüksek statüye sahip olabileceği ve daha yetkili görünebileceği teorisini araştırıldı. Peki, parlak neon, gökkuşağı çizgili veya leopar desenli çorap giyme seçiminiz sizin hakkınızda neler düşündürtüyor? Araştırmalar sonucunda, kasıtlı olarak bu tarz çorapları giymeyi seçtiğini gösteren kişilerin, başkalarının gözünde statüsünü ve yetkinliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Başka bir deyişle, insanların sizi daha yaratıcı ve daha başarılı olarak görme ihtimali yüksektir.

Harvard Üniversitesinde yapılan bir diğer araştırma sonucunda ise Silvia Belezza, Francesca Gino ve Anat Keinan; “Bazı koşullar altında, uyumsuz davranışların birbirine uymaya çalışmaktan daha faydalı olabileceğini gördük. Başka bir deyişle, kasıtlı bir şekilde çılgın ve değişik desenli çoraplar giyip, bu gizlenmeden gösterilebiliyorsa, bu kişi daha üst düzey bir statüye ve yetki duygusuna sahip gibi görünebilir.” Dediler.

Renkli çorap algısı

Northwestern Üniversite’si farklı desenleri ve göz alıcı renkleri tercih edenler hakkında bir araştırma yaptı.  Sosyal psikolog Dr. Adam Galinsky önderliğindeki çalışma, giydiğimiz şeylerin düşünme, hissetme ve davranma biçimimizi etkilediğini gösterdi. Bu araştırma bizim giydiğimiz çorapları da kapsıyor. Çılgın ve sıra dışı çoraplarımız bizim kısmen benzersizliğimizi ve kendimize duyduğumuz güveni temsil ediyor. Cesaret veya güven eksikliği olmadan, ustalıkla daha fazla başarı elde etmemize yardımcı olan da bu algının ta kendisidir. Bu aynı zamanda toplumsal eğilimler ve insanların genel olarak bizim hakkımızda ne düşündüğü konusunda kaygısız bir tutuma da yansır. Düz siyah çoraplar, kendimizi sosyal normların arkasına gizlememize izin verirken, çılgın, renkli bir çorap kimseye ve kimsenin düşüncesine aldırış etmediğinizi, kendinize olan güvenin ne kadar fazla olduğunu ayrıca bu sebeplerden dolayı başarılı bir insan olduğunuzu gösteren bir apolet niteliğindedir.


Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

Sale

Unavailable

Sold Out

çARKI ÇEVİR Spinner icon