150 TL ÜZERİ %20 İNDİRİM

2018 Yılında Dolar Alınır mı?

Temel Analiz

Piyasada iyi ve kötü olaylar, haberler sürekli vardır bunu mantıklı kurgularla iyi senaryo yazıp kendinizi dolar almak için ikna edebilirsiniz. Piyasada ani açıklanan olaylar piyasayı kısa süreli etkiler seçimlerin açıklandığı an, tarım dışının açıklanma anı. Bunlara göre yatırım yapmak isterseniz 2018 yılında da iyi ve kötü olaylar bitmeyecek. Bu yüzden temel analize göre yatırım yapacaksanız kendi biriktirdiğiniz, okuduğunuz haber bilginize göre yatırım yapabilirsiniz.

Teknik Analiz

Haberlerin, piyasa sohbetlerinin dışında piyasada tek gerçeklik vardır. Piyasadaki fiyat. Bu gerçeklik söylenti, ön görülerden, yanlış görülerden uzak teknik analizle tahmin etmek gerekir. Çok sağlıklı sporunu yapan yediğine içtiğine dikkat eden birini düşünün. Bir anda bayılsa doktor tansiyonuna bakar ve tansiyon ölçüm cihazının ekranındaki rakam önemlidir. Sonuç: tansiyonu düşük. Başındaki kalabalık halk kendince temel analiz yaparak der ki. Genç daha, sağlıklı gözüküyordu, başkası da kendi yorumlarını yapar. Tek gerçeklik tansiyon düşmüştür diğer sohbetlerin hiçbir önemi yoktur ve müdahale etmek gerekir.

Dolar için piyasa sohbetlerini bir kenara bırakıp gerçekliğe fiyatın davranışlarına bakalım.

Tüm analiz yöntemlerinin ilk adımı Trendi bulmaktır. Trendi yani piyasanın genel olarak piyasa eğiliminin nereye gittiğini bulmak için İndikatörleri veya elle çizim yöntemini yada elliot dalga teorisini kullanabilirsiniz. Herkesin anlayacağı en sade yöntemden gidecek olursak elle çizim yöntemi ile adım adım gidelim. Aşağıdaki grafikte fiyatın en çok düştüğü ve yükseldiği yerleri işaretleyelim. Ve grafiği okuyalım.

Grafikte dolar TL de yükselişler uzun düşüşler kısa olmuş grafiğin yükselen trend karakterinde olduğunu söyleyebiliriz.

Grafikte fiyatların daha fazla düşmeyip yükseldiği yerler destek fiyatlarını verir grafikte iki destek fiyatı bulduğumuzda iki destek fiyatını çizim araçları ile birleştirdiğimizde trendi yani piyasanın genel eğilimini bulabiliriz.

Trendi çizdiğimizde doların yükselen trendde olduğunu ve elimde dolarım varsa 2018 yılında trend çizgisi üzerinde kaldığı sürece dolarımı tamamen bozmamam gerektiğini görebiliriz. 3.64391 altında Yükselen trend bozulur ve önce yatay sonra alçalan trend başlar yükselen trend zayıflar. Alım için 3.98219 üstünde güçlü ve yukarı ralli başlayabilir.Trend çizgisi kırılmadıkça tamamen aşağı yönlü bir hareket beklenmemeli. Dolar almak için fiyatın trend çizgisine gelmesini veya direnci yukarı kırmasını beklemek faydalı olabilir. Grafikteki en yüksek fiyat olan 3.98219’u yukarı kırdığında yukarı hareket hızlanabilir. 2018 yılında 3.98219u kırmadıkça aşağıdaki yatay veya aşağı trendde hayaller kursak da gerçekliği grafikten takip edebiliriz.   

Fiyat gerçek indikatördür ve Pixter&Bro dolar koleksiyonu ile dolarlarınız hep değerli kalsın!


Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

Sale

Unavailable

Sold Out

çARKI ÇEVİR Spinner icon