150 TL ÜZERİ %20 İNDİRİM

2018’in En Önemli Koşu Trendleri

Koşmak artık çok büyük bir trend oldu. İnsanların binlerce yıldır yaptıkları bu spor üzerine artık hiç olmadığı kadar çok inceleme ve araştırma yapılıyor. Markalar modellerini özellikle bu spor için üretiyor, uygulamalar geliştiriliyor, sosyal medyada koşu üzerinden kampanyalar yapılıyor. 2018’de koşuyu hangi trendler belirlediğini ISPO derledi.

     1. Kişiselleştirme – Kişiye göre tasarlanmış inovasyonlar

Bu yıl ürün inovasyonları çoğunlukla koşu ayakkabısı üzerinde gerçekleşti. Hemen herşey kişiselleştirilmiş tasarımlar ve teknolojik özellikler üzerinde geliştirildi. Bilindik markalar koşucuların ihtiyaçlarına uyum sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden teknolojik gelişmeler kişiselleştirme ile buluştu.

ISPO Münih 2018’de Brooks Running, SuperFeet ile birlikte geliştirdikleri sistemi tanıttı. HP tarafından geliştirilen FitStation, donanımsal ve yazılımsal olarak ayağın 3D taramasını alıyor ve buna göre ayakkabıyı kişiselleştirebiliyor.

 

  1. Profesyonel koşu ayakkabısı önerisi

 

Pazarda marka ve model yelpazesi genişliyor. Profesyonel talebin artması aynı şekilde bu alanda tavsiye verecek kişi talebini de oluşturuyor. İskandinavyalı Salming markası mağazalarda bu konuda uzman tavsiyeleri verecek, spor konusunda donanımlı kişileri yetiştirmeye başladı bile. Yakında spor mağazalarında “Giydikçe açılır” diyen çalışanlar yerine spor konusunda bilgili kişiler görebiliriz.

 

  1. Koşan influencerlar

İnsanları gerçek hayatta koşmaya motive etmek için birçok marka dijital pazarlama üzerinden çalışmalarını sürdürüyor. Yerel ve uluslararası influencerlar insanları şehirlerinde koşmaya çağırıyor. Ayakkabı markalarının bunu nasıl ve ne şekilde yaptığı değişiyor ama ortak oldukları nokta bu dijital spor pazarlamasında aranan şeyin orijinal olması.

 

La Sportiva’nın tasarımcısı Michael Carli “İki farklı influencer tipiyle çalışıyoruz. Bunlardan biri profesyonel atletler bir diğeri de instrammer veya blogger. İlkinde ürünün performansına dair teminat sağlıyoruz diğerinde ise daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyoruz” diyor.

 

  1. Doğa koşuları

 

Trail Running şehrin dışında, doğal alanlarda koşmak oluyor ve giderek popülerleşiyor. Salomon’un marka müdürü Julia Schehl “Pazar araştırmamıza göre koşucuların yüzde 72’si doğada koşmak istiyor. Doğa deneyimi birçok kişi sonuçtan daha önemli” diyor.

 

Icebug markası “Forest Femmes” isimli koşu grubu ile çalışmaya başladı. Çünkü kadınların doğada tek başına koşmayı istemediklerini fark ettiler. Bu yüzden İsveç’te kurulan Forest Femmes grubu kadınları, ormanda ve doğada koşmaya cesaretlendiriyor.

 

  1. Kadın hedef kitlesi genişliyor

Bir hedef kitle olarak kadınlar koşu markalarının listesinde üst sıralara tırmanmayı başardı. Spor markalarının çizdiği kadın imajı, aktif, fit, kendine güvenen ve hedeflerinin peşinde gitmekten korkmayan kişiler. Puma da kadın sporcuları hedef alıyor. Puma’nın üretiminden sorumlu olan Hannelore Weiss, “Bir süredir hedefimiz kadın sporcular. ‘DO YOU’ kampanyamızla Selena Gomez, Cara Delevingne, Pamela Reif ve Anne Kissner gibi isimler kadınlara cesaret veriyor” diye konuşuyor.

 

  1. Big Data

Spor markalarıyla, giyilebilir teknoloji markaları ve uygulamalar arasında artık hiç olmadığı kadar büyük bir kolaborasyon var. Hangi seviyede olursanız olun artık koşucular koşu deneyimlerini dataya dökebiliyor.ü

Adidas’tan Oliver Brüggen “Runtastic Ağustos 2015’ten bu yana Adidas Group’un bir parçası. 240 milyondan fazla defa indirildi ve 150 milyon kayıtlı kullanıcısı var. Hedefleri ise  uzun ve daha iyi bir hayat için gündelik hayatları hakkında daha çok farkında olmaları” diyor.

 

     7. Çoraplar

Koşu sporunu profesyonel olarak yapanlar çok iyi bilir; en az ayakkabı kadar koşu çorabı seçiminin de performansınız üzerinde doğrudan etkisi vardır. Çorabınızın özelliklerinin performansınızı destekliyor olması, antrenmanlarınızın en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlar. Koşucuların yakından bildiği nasır, su toplaması, tırnak kararması gibi sorunların aşılması konusunda, doğru spor ayakkabı seçiminin yanı sıra doğru koşu çorabı kullanımı da çok etkilidir.

Peki, hem sağlığınız hem de performansınız üzerinde etkisi büyük olan spor çorapları arasından, fiziksel aktivitenize ve kendinize en uygun olanı seçebilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Koşu Çorabı Seçimi

Koşu çorabı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken 3 temel konu; çorabın malzemesi, çorabın yüksekliği ve takviye özelliği hakkında detaylı bilgiyi sizler için bir araya getirdik.

Çorabın malzemesi

Öncelikle pamuklu çorap koşu için bir materyal değildir, kullanmamanızı tavsiye ederiz. Pamuğun nemi yani teri emmesi ve çorabın ıslak kalıp kurumaması size rahatsızlık verir, ayağınızın su toplamasına sebep olur ve performansınızı düşürür. Pamuklu çorap yerine terleyen ayaktaki nemin dışarı atılmasını sağlayan naylon, polyester gibi sentetik ya da yün çoraplar seçmenizi öneririz. Yün mü sentetik mi sorusunun cevabını, her iki materyali de deneyerek kendiniz karar verebilirsiniz.

Çorap yüksekliği

Çorabın boyunun yüksekliği aslında sizin stilinize, tercihinize göre değişebilir. Bazen kısa, ayakkabı ile aynı boyda ya da daha aşağıda olan çorapları tercih ederken, bazen de uzun çorap kullanımını tercih edebilirisiniz. Bu noktada seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken konu; çorabın ayak ve bacak bölgenizin ne kadarını kavramasını istediğinizdir.

Kısa çoraplarda bileklerinizin arka kısmında su toplamasını engellemesi için takviye bölgeler vardır. Soğuk havalarda uzun çorapları tercih edilebileceğiniz gibi kendiniz için en doğru yüksekliği en rahat kullanıp deneyerek anlayabilirsiniz. 

Takviyeli bölgeler

Çoraplar farklı bölgelerinde çeşitli havlu takviyelerle üretilmektedir. Çorap alternatifleri arasında, çok ince çorap modelleri olduğu gibi ayak tabanında tampon bölge oluşturan çok kalın havlu tabanlı çoraplar da vardır. Bu noktada önemli olan, çorabın kalınlığının ayağınızı sıkmaması gerektiğidir.

İhtiyaç duyulan bölgelere yerleştirilmiş havlu takviyeler yüksek koruma ve darbe emilimini sağlar. Çeşitli bölgelerinde uygulanan tamponlama, ayağınızın konforunu arttırırken, zorlu alanlardaki koşularınızda minimum darbe hissetmenizi de sağlar.

Çorabın malzemesi ve kalitesi, çorap yüksekliği ve ihtiyaç duyduğunuz alanlarda sunduğu takviye özelliğinin beklentilerinizi karşılaması; doğru koşu çorabı seçimini yaptığınızı gösterir. Farklı renk ve modellerdeki spor çorapları arasından kendinize en uygun olanı seçmek ve en doğru koşu çorabı için Pixter&Bro' ya göz atmayı ihmal etmeyin.


Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

Sale

Unavailable

Sold Out

çARKI ÇEVİR Spinner icon